گوگن یاماگوچی
گوگن یاماگوچی
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
برنامه هفدهمین دوره رقابتهای كاراته قهرمانی رده های پایه آسیا
برنامه هفدهمین دوره رقابتهای کاراته قهرمانی رده های پایه آسیا
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
داروهای استروئیدی

در حال حاضر استفاده از داروهای استروئیدی بسیار معمول گشته به طوری که ورزشکاران بی اطلاع و آماتور، به خاطر پیشرفت سریع رو به استفاده از این داروها گذاشته اند. خوشبختانه در اکثر میادین بین المللی مساله تست ها و آزمایش های پزشکی باعث کاهش شدید استفاده از مواد دوپینگی (نیروزا) و استروئیدها شده است. در حال حاضر بیشتر مصرف کنندگان استروئیدها ورزشکاران پرورش اندام می باشند که به صورت حرفه ای کار می کنند. این ورزشکاران برای دستیابی به شهرت و ثروت به خصوص در جوامع اروپایی دست به خطر بزرگ استفاده از داروهای استروئیدی می زنند که به اذعان متخصصین امر ۹۰% بدن سازان مرد و ۸۰% بدن سازان زن در اروپا از این داروها مصرف می کنند.

مطالبی کلی درباره استروئیدهای آنابولیک

امروزه ورزشکاران به استفاده از استروئیدهای انرژیک ادامه می دهند. دلیل این مدعی آزمایشات صورت گرفته می باشد. در تحقیقات آزمایشگاه های طبی ثابت شده که به طور عموم استروئیدها می توانند کمک به افزایش حجم و قدرت ماهیچه ها بکنند. آگاهی از اثرات سوء و منفی این مواد در زمینه جسمانی و روانی توسط پزشکان که به صورت هشدارهای پزشکی به بیماران و مصرف کنندگان داده می شود می تواند عاملی برای جلوگیری از مصرف زائد این مواد باشد.

اثرات پزشکی کوتاه مدت داروهای استروئیدی در مردان

اثر این مواد شامل کاهش اسپرم و عقیمی و نقصان در عمل بیضه ها می باشد. بزرگ شدن پستان در مردان و بالا رفتن فشار خون نیز یکی دیگر از عوارض آن می باشد. در اثر مصرف این مواد یکسری تظاهرات پوستی نیز از قبیل آکنه (لکه و جوش پوستی) و طاسی بروز می شود. در ابتدا مردانی که از مواد استروئیدی استفاده می کنند متوجه افزایش موقتی در تمایلات جنسی می شوند ولی در هنگام قطع استفاده از دارو دچار کاهش تمایلات جنسی در زیر حد طبیعی می شوند.

اثرات بلند مدت داروهای استروئیدی در مردان

بزودی پس از اینکه شخصی شروع به استفاده از یکی از انواع استروئیدهای آنابولیکی بکند، مقدار HDL خون شخص به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند و مقدار LDL به طور آرام افزایش پیدا می کند. نتیجه ی تغییر در مقدار LDL و HDL تغییر محسوس در مقدار کلسترول خون می باشد. این تغییرات باعث افزایش خطر بروز بیماری های سرخرگی کرونری (قلبی) می شود. نکته مهم اینکه طبق تحقیقات بعمل آمده رابطه مشخصی بین طول دوره استفاده از استروئید و سرطان کبد وجود دارد.

مصرف کنندگان استروئیدها در مردان داران نشانه های تقویت علائم مردانگی هستند از قبیل حساسیت زیاد، ایجاد حس پرخاشگری و فعالیت شدید که در مقایسه با اشخاصی که این مواد را مصرف نمی کنند، بسیار واضح است. افرادی که عادت به مصرف این مواد دارند پس از ترک کردن مصرف آن ها دچار عوارضی از قبیل کاهش تنش های عصبی بدن، ایجاد نشانه های کسالت و در خود فرورفتگی، خواب بیش از حد معمول، ارتکاب جرم و بزهکاری و لطمه شدید به تمرکز حواس، می شوند.

اثرات داروهای استروئیدی بر روی زنان

استروئیدهای آنابولیک باعث ماهیچه سازی در بدن می شوند. اثرات آن در زنان شامل افزایش حجم ماهیچه های مختلف و قدرت آن ها، بی نظمی در قاعدگی، بزرگ شدن غیر عادی آلت تناسلی، کاهش بافت های پستان، صدای ناهنجار و خشن، افزایش رشد موهای صورت و بدن، آکنه و پرخاشگری می باشد.

استفاده مجاز پزشکی داروهای استروئیدی

از مهم ترین موارد استفاده از داروهای استروئیدی در پزشکی، درمان رشد کم بیضه ها در مردان و همچنین درمان پوکی استخوان در زنان می باشد. همچنین علائم موروثی و سرطان سینه نیز گاهی با کمک استروئیدها معالجه می شوند. در حال حاضر محققان برروی استروئیدها تحقیق می کنند تا شاید آن را به عنوان یک عامل مهم باروری به صورت طبیعی در بدن افزایش دهند.

 

 

منبع: مجله The Physician And Sports medicine

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *