استقرار كوكوتسو-داچي(ايستادن متمايل به عقب) در كاراته
استقرار کوکوتسو-داچی(ایستادن متمایل به عقب) در کاراته
تیر ۱۱, ۱۳۹۷
گارد رزمی
گارد رزمی
تیر ۱۶, ۱۳۹۸
رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یکی از رژیم های محبوب برای کاهش وزن و بالابردن سلامتی می باشد که پشتوانه علمی دارد. در حقیقت تحقیقات و مطالعات فراوانی راجع به کاهش وزن بیشتر با رژیم کتوژنیک نسبت به رژیم غذایی کم چربی انجام و به اثبات رسیده است. که میزان آن دو برابر بیشتر می باشد. علاوه بر این در رژیم کتوژنیک مردم احساس گرسنگی کمتری را تجربه می نمایند که با کتوزیس وابسته است. معمولاً رژیم کتوژنیک نیازی به محاسبه کالری ندارد.

کتوزیس شرایط متابولیکی است که بیشتر سوخت مورد نیاز بدن از چربی ها تهیه می شود. این شرایط زمانی روی می دهد که دسترسی به گلوکز (قندخون – منبع سوخت مورد نیاز بسیاری از سلول های بدن است) محدود می شود.

اکثر غذاهایی که ما تناول می کنیم حاوی کربوهیدرات می باشند. کربوهیدرات ها در بدن مثل سوخت مفید عمل می کنند که انژی لازم را برای عضلات – مغز – سیستم عصبی فراهم می نمایند. قند، نشاسته و فیبر از انواع کربوهیدات ها هستند. واحد پایه کربوهیدرات های قند، مولکول قند است. تعداد مولکول های قندی که به یکدیگر متصل می شوند یک زنجیر را تشکیل می دهند و کربوهیدارت محصولاتی نظیر سیب زمینی، پاستا، ماکارونی و سبزیجات نیز از رشته های بلند نشاسته می آید. همه آنها در نهایت طی فرایندهای پیچیده می شکنند و کوچک و کوچکتر می شوند تا گلوکز یا سوخت اصلی بدن ساخته شود.

وقتی کربوهیدارتی وجود نداشته باشدبدن به چربی ها روی می آورد تا انرژی خود را تأمین نماید. در جریان بیرون کشیدن چربی از ذخایر و استخراج انژی از آنها بدن مولکولی بنام کتون را آزاد می کند.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یا دستور غذایی کتوژنیک نیز که غنی از چربی و کم کربوهیدرات است راه حل ساده ای برای رسیدن به همین هدف می باشد. بدین منوال که شخص به جای غذا نخوردن با داشتن رژیم کتوژنیک به بدن خود حقه می زند تا باور کند که در حال گرسنگی است و کربوهیدراتی وجود ندارد و باید به سراغ دومین منبع تأمین انرژی (چربی های ذخیره شده) برود. بهمین خاطر است که تا وقتی کربوهیدرات نخورید شما می توانید مرتب غذاهای چرب نظیر کره، پنیر و استیک بخورید و بازهم وزن کم کنید.

در ادامه با کربوهیدرات های ساده و پیچیده بیشتر آشنا می شوید

قندها، کربوهیدرات های ساده و زود هضم هستند؛ معمولاً این کربوهیدرات ها از یک یا دو واحد قندی ساخته شده اند و به سرعت هضم می شوند. معمولاً غذاهایی که از کربوهیدارت ساده تشکیل شده اند باعث افزایش قند خون و ترشح انسولین می شوند. معمولاً این غذاها با کربوهیدارت ساده باعث افزایش اشتها و چاقی می شوند. و برای سلامت پوست بدن نیز مضر هستند و با دیابت، بیماری های قلب و سرطان های خاص مرتبط هستند. نان، عسل، خرما، موز، شیرینیجات، کلوچه ها، مربا، آبنبات، پیتزا، انواع شربت، تمشک و آبمیوه و نوشیدنی های گازدار و یا میوه هایی با قند بالا از این دست می باشند.

رژیم کتوژنیک

نشاسته و فیبر کربوهیدرات های پیچیده و دیر هضم به شمار می روند. کربوهیدرات های دیر هضم آرام آرام وارد جریان خون می شوند و اشتها را متعادل کرده و باعث تجمع زیاد چربی در بدن و در نهایت چاقی نخواهند شد.

نشاسته : غذاهای نشاسته ای را ما روزانه زیاد مصرف می کنیم. مانند نان کامل، برنج قهوه ای، ماکارونی و غلات.

فیبر: فیبر معمولاً از غذاهای گیاهی بدست می آید و هضم آن برای بدن آسان بوده و فیبر به سلامت روده ها کمک می کند. میوه های خشک بدون شکر افزوده، تخم مرغ، کلم بروکلی آبپز شده، آب کرفس و سبزیجات، سالاد، طالبی، کیوی و ذرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *