استقرار شیذن – تای (وضعیت طبیعی بدن) در کاراته

نتایج پایانی پنجمین مرحله لیگ جهانی کاراته وان ترکیه
نتایج پایانی پنجمین مرحله لیگ جهانی کاراته وان ترکیه قهرمانی ایران در مسابقات
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷
آموزش دفاع شخصی رهایی دست از دستبند
آموزش دفاع شخصی رهایی دست از دستبند
تیر ۱۱, ۱۳۹۷
استقرار شيذن – تاي (وضعيت طبيعي بدن) در كاراته

در حالت استقرار شیذن – تای (وضعیت طبیعی بدن) در کاراته ، بدن در وضعیت طبیعی قرار دارد، اما فرد کاملا هوشیار است و یک احاس بالقوه برای اجرای هر نوع حرکت دارد.قصد و نیت و شکل خاصی در این نوع وضعیت وجود ندارد،اما از نظر طبیعی هر نوع حالت حمله یا دفاع را می توان از این وضعیت آغاز کرد.بنابراین زانو ها باید در حالت راحت و منعطف قرار داشته باشند و وزن بدن نیز باید برروی هر دو پا قرارگیرد.وضعیت بدن و پاها در حالت های مختلف شیذن – تای متفاوت است.وضعیت های مختلف شیذن – تای به شرح زیر میباشد:

هی سو کو – داچی (حالت خبردار غیر رسمی):در این وضعیت، پاها به صورت موازی ،در تماس با یکدیگر قرار دارند(به یکدیگر چسبیده اند).زانو ها کاملا به صورت صاف و کشیده قرار دارند ، اما به صورت طبیعی و راحت.

 

مو سو بی – داچی (ایستادن خبرداررسمی ، پنجه پاها به طرف بیرون قرار دارد):این حالت ، از هر نظر شبیه به هی سو کو – داچی است. پنجه ی هر دو پا به طرف بیرون و در زاویه ۴۵ درجه قرار دارند.

 

هاچی جی – داچی(ایستادن پا باز):این حالت طبیعی ترین و راحت ترین حالت در بین تمامی حالت های دیگر است.در این حالت ،پاها به اندازه عرض شانه باز شده و سرپنجه های هر دو پا به طرف بیرون و در زاویه ۴۵ درجه قرار دارند.مفصل رانی کاملا به صورت صاف و کشیده قرار دارند.

 

هی کو – داچی (ایستادن به صورت پا ها موازی):این حالت همانند حالت ایستادن پا باز (هاچی جی – داچی)است ، اما پاها به صورت مستقیم به طرف رو به رو قرار دارند.

 

اوچی – هاچی جی – داچی (حالت پا باز معکوس): دراین حالت نیز همانند حالت پا باز(هاچی جی – داچی) و حالت ایستادن به صورت موازی (هی کو – داچی)، مفاصل رانی جدا از یکدیگر قرا دارند،هرکدام از پاها یک زاویه ۴۵ درجه ای را به طرف داخل تشکیل میدهند.

تی جی – داچی (ایستادن تی شکل ): پاها در این حالت کاملا به شکل تی قرار میگیرند ، پای عقب در حالی که اندکی به طرف داخل مایل است ، قسمت بالای تی را تشکیل میدهند. یک فاصله در حدود ۳۰ سانتی متری باید پاشنه ی پای جلو را از پای دیگر جدا کند.هنگامی که پای راست در جلو قرار دارد ، این حالت میگی – تی جی – داچی (ایستادن تی شکل پای راست) و همچنین میگی – شیذن – تای (وضعیت طبیعی پای راست) نامیده میشود.هنگامی که پای چپ در جلو قرار دارد، این حالت هیداری – تی جی – داچی (ایستادن تی شکل پای چپ) و همچنین هیداری – شیذن – تای( وضعیت طبیعی پای چپ) نامیده میشود.

 

رنوجی – داچی (ایستادن ال شکل) : در این حالت پاها به شکل ال قرار دارند ، به طوریکه اگر یک خط مستقیم از وسط پای چلو رسم کنیم ، ازکنار پاشنه ی پای عقب میگذرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *