رژیم کتوژنیک
رژیم کتوژنیک چیست؟
خرداد ۳۰, ۱۳۹۸
نتیجه پایانی لیگ کاراته وان ایران
تیر ۲۴, ۱۳۹۸
گارد رزمی

برای توضیح گارد رزمی از مدل قلعه استفاده می کنیم. شهری را در نظر بگیرید که برای جلوگیری از عبور و مرور بیگانگان و غافلگیر نشدن از حمله ی مهاجمان، پیرامون خود قلعه ای را بنا می کند. هر قدر این قلعه با دانایی و آگاهی بهتری طراحی و بنا شود به همان اندازه دیده بانی، دسترسی و ضدحمله در آن آسانتر و بهتر خواهد بود.

گارد رزمی چند نوع باید باشد؟

بیشتر رزمی کاران بر این باورند که یک نوع گارد برای مبارزه کافیست و باید با آن گارد تمام نیازهای مبارزه خودرا برآورده نمایند. از آنجا که مبارزه امریست جاری و فواصل و زوایای آن متغیر است، استقرارهای پا برای ضد حمله، حمله، عقب روی و پیشروی متغیر خواهند بود. همچنین زوایای دستهای ما برای دید بهتر خودمان، ایجاد نقطه کور برای حریف، ضد حمله و حمله بهتر نیز هماهنگ با استقرارها خواهد بود. پس یک مبارز خوب مبارزی است که انواع گارد را بر مبنای فواصل دایره ای: دور، نیمه نزدیک و نزدیک تمرین نماید. همچنین دانش تغییر زاویه نسبت به حریف از نشانه های یک مبارز خوب است. داشتن یک گارد رزمی آنقدر مهم است که بسیاری از صاحب نظران اگر بخواهند یک رزمی کار را مورد ارزیابی فنی قرار دهند ابتدا گاردهای او را بررسی می کنند.

به طور کلی گاردها به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- گارد دور: این گارد همانگونه که از نامش هم بر می آید برای فواصل دور با حریف (بیشتر مواقعی که بازی با پاها انجام می گردد) کاربرد دارد. در این نوع گارد دستها در فاصله یک وجب و نیم از بدن و در راستای کتف قرار دارد.

۲- گارد نیمه نزدیک: این گارد بیشتر در حالاتی که نوع درگیری با حریف با فواصلی تنظیم می گردد که همزمان از دست و پا در درگیری استفاده می شود بیشتر کاربرد دارد. در این نوع گارد دست عقب، چانه و دست جلو (فاصله دست جلو یک وجب از شانه) تشکیل یک مثلث را می دهند. در این نوع گارد بیشتر مواقع بدن در حالتی کمانی قرار می گیرد و انحنای بدن از کمر به سمت عقب و دور از حریف می باشد. این نوع گارد به شما این امکان را می دهد تا در زمان نزدیک شدن دست حریف به سر و صورت شما به سرعت بتوانید با تغییر زاویه بدن از دستان حریف دور گردید. همچنین از نوع گارد می توانید از ضدحمله های انفجاری علیه حریف با قابلیت بالایی بهره مند گردید.

۳- گارد نزدیک: این گارد در مواقعی استفاده می گردد که درگیری با حریف صرفاً از طریق دستها انجام میگرید و فاصله ما با حریف بسیار نزدیک است. بهترین حالت برای گرفتن گارد نزدیک قرار دادن مشتها در گودی صورت و در کنار چانه است. از مهمترین خاصیت های این شکل قرارگرفتن مشتها در کنار صورت بهره مندی از دید بالا و مانور دستها می باشد. در بعضی از رشته های رزمی مشتها در گارد نزدیک مماس با بالای سر قرار می گیرد. این نوع قرار گرفتن دستها اگرچه در برابر حملات سنگین حریف به سر جلوگیری می کند اما شکم و پهلو را در برابر ضربات دست و پا کاملاً بی دفاع می نماید.

ویژگیهای گارد رزمی

۱.حریف در دسترس ما باشد ولی ما در نقطه ی کور یا خارج از دسترس حریف قرار داشته باشیم. تا اگر ضربات او به ما رسید حداقل بصورت ضعیف به ما اصابت نماید و خسارت و لطمه ی کمتری را متحمل شویم.

۲.احساس راحتی با گارد خود داشته باشیم و به مرور زمان گاردمان بهم نریزد.

۳.نفس کشیدن، دیدن ،اجرای حرکات و جابجاییها برایمان آسان و کامل باشد.

۴.تمام نقاط حساس ما را پوشش داده و حس امنیت به ما منتقل نماید.

۵.تغییر و جابجایی(سوئیچ ) گاردها برای ما راحت باشد.

نویسنده : روح الله زنگنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *